Petra Janíčková nyní působí jako výkonná ředitelka Britské obchodní komory v České republice. V rámci aktivit Britské obchodní komory se rozhodla pomoci ženám dostat se na vedoucí pozice díky projektu Mentorování talentovaných žen, který má přispět ke zvýšení počtu žen v top managementu. Do projektu Equilibrium se přihlásila více než stovka žen, vybráno bylo šestnáct nejlepších a již nyní projekt slaví své první velké úspěchy…
Petra Janíčková si je velmi dobře vědoma rozdílů, uchází-li se o stejnou pozici žena nebo muž, sama se však domnívá, že se jí daří být při výběru nových zaměstnanců do Britské komory objektivní. Nejdůležitější je uchazečovo „DNA“ a zda je týmový hráč. Důležitá je úroveň znalosti anglického jazyka, vzdělání naopak poměrně překvapivě nehraje téměř žádnou roli, spíše je důležité osobní nasazení, smysl pro humor a pozitivní myšlení.
Na otázku, co všechno hrálo roli v jejím kariérním postupu a co také obecně sehrává nejpodstatnější roli u uchazečů při získávání pozice, o kterou mají zájem, odpovídá jednoduše: „Víra a energie.“
Nyní působíte jako výkonná ředitelka Britské obchodní komory v Česku. V jednom z rozhovorů pro MF Dnes jste uvedla, že se nebojíte přijmout na pracovní pozici konkurentku, která uvede, že jejím cílem je získat postupně právě vaši pozici. Jakým způsobem se podílíte na výběru nových zaměstnanců?
Nejdříve se musím ujistit, zda je vůbec zapotřebí nového člověka k nám do týmu přijmout a že nelze popisy pracovních pozic upravit tak, abychom množství práce rozdělili mezi tým. Pakliže je situace neřešitelná, začínáme výběrové řízení. Záleží pozice od pozice, ale před konečným „ano“ vždy vyžaduji, abych se viděla s osobami, které se dostali do finále. Nové kolegy musí současně schválit představenstvo.
Co všechno hrálo roli ve vašem kariérním postupu? Co obecně podle vás sehrává nejpodstatnější roli, mají-li uchazeči o zaměstnání získat pozici, o kterou mají zájem?
Víra a energie.
Jaké požadavky máte na uchazeče o zaměstnání, mají-li zájem o pozici v rámci Britské obchodní komory? Vzdělání, kvalifikace, osobnostní předpoklady, motivace - na co je kladen největší důraz?
Nejdůležitější je pro nás uchazečovo „DNA“. Jsme malý tým a tak bychom neradi zaměstnali kohokoli, kdo není týmový hráč. Vzdělání pro nás nehraje téměř žádnou roli. Je opravdu jedno, zdali má člověk vysokou školu či střední. U nás je důležité, zda je uchazeč ochoten pracovat a vzít si Komoru za svoje „dítě“. Smysl pro humor a vyzařování pozitivního myšlení se velice vítá. Současně ideálně každý uchazeč o zaměstnání ovládá anglický jazyk na úrovni CAE.
V současné době se Britská obchodní komora rozhodla pomoci ženám dostat se na vedoucí pozice do velkých firem díky projektu Mentorování talentovaných žen, který má přispět ke zvýšení počtu žen v top managementu. Nutná je dobrá znalost angličtiny a minimálně tříletá praxe na seniorské manažerské pozici. Jak má projekt probíhat a co konkrétně si od něj slibujete?
Mentorky a tzv. mentee, což jsou ony talentované ženy, se setkávají privátně jedenkrát měsíčně pro dobu dvou hodin. Do projektu Equilibrium se nám přihlásilo přes 100 žen, přičemž jsme vybrali z celé ČR pouze 16 nejlepších. A již po 3 měsících máme první výstupy. Renata Mrázová byla jmenovaná generální ředitelkou ING pojišťovny ČR a SR, Vera B. Strobach byla jmenovaná do představenstva Britské obchodní komory, dvě ženy se nám přestěhovaly díky projektu do zahraničí – jedna do Turecka a druhá do Vídně, další žena otevřela jesličky a mateřskou školku v centru města Prahy, ženy se vrátily dříve z mateřské domů a tak dále. Mám pokračovat?... Tento projekt je nad očekávání úspěšný, snad až přílišJ.
O koučinku i o mentorování se mluví v souvislosti s řízením lidských zdrojů stále více. Máte vy sama osobně zkušenost s jejich uplatněním v rámci personálních procesů?
Ano, mám zkušenosti s obojím. Domnívám se, že jinak bych nebyla nyní na pozici, kterou zastávám v současnosti, či na ní byla později.
Zastavíme-li se na chvíli u tématu muži versus ženy v rámci pracovního prostředí - vy sama hovoříte o vhodnosti zvýšení počtu žen v rámci top managementu a také o metodách, které by mohly zvýšit zastoupení žen ve vedoucích pozicích. Jak se podle vás bude lišit přístup prostřednictvím mentoringu k talentovaným ženám, které by rády aspirovaly na vedoucí pozice?
Jsem praktik a tak raději konkrétní příklad: manažer si uvědomí, že daná žena aspiruje na vyšší pozici v managementu a již tak činí, to jest má mentora či kouče. Schopný manažer dokonce bude s mentorem spolupracovat, poněvadž si uvědomí, jak talentovaného a schopného manažera jeho organizace má.
Dá se říci, že také personální procesy a řízení lidských zdrojů se liší v závislosti na skutečnosti, zda jde na pracovišti o ženy či muže?
Samozřejmě. Každá firma v ČR musí řešit následující: délku mateřské dovolené v ČR (až 4 roky), nedostatek státních jeslí v ČR (v současnosti okolo 40 namísto 1049 v roce 1990), nedostatek zkrácených pracovních úvazků (téměř nejhorší z EU, pouze 6% v ČR) a zažité stereotypy o výchově dětí v ČR.
Má podle vás uplatnění žen na top pozicích svá výrazná specifika, anebo se v souvislosti s rozdílností žen a mužů v rámci pracovních procesů podle vás až příliš rozlišuje mezi jednotlivými pohlavími a jejich rolemi, jak v životě, tak na pracovišti?
Ženy tvoří 51% populace v EU. Ženy a muži přinášejí rozdílné životní zkušenosti do pracovního procesu. V okamžiku, kdy se do představenstev dostane více žen, stoupne HDP v Evropě o 13%. Ženy méně riskují a dokážou více šetřit, více spolupracují, jsou méně soutěživé a méně posedlé mocí, jsou méně agresivní a vyhledávají konsensus. Taková jsou fakta a studie.
Vy sama jste se setkala v oblasti řízení lidských zdrojů s odlišným přístupem, než jaký by podle vás byl uplatněn vůči mužskému kandidátovi?
Ano. V okamžiku, kdy jsem byla brána jako ambiciózní žena, jsem byla příliš netrpělivá a buď příliš mladá - či po nějaké době budu pravděpodobně zase příliš stará. Takové jednání není však pravidlem. Všechny tyto okolnosti vás musí posunout dále. Úspěch je neustálé překonávání pádů a proher, aniž byste ztratili entusiasmus.
Jak se pro vás liší muži a ženy, vnímáte-li je jako kandidáty na pozice v rámci Britské obchodní pozice? Jste schopná se zcela oprostit od subjektivního gender hodnocení a hodnotit pouze na základě objektivních měřítek?
Domnívám se, že ano. Nicméně budeme-li vybírat nového člověka do týmu a kandidáti budou vyrovnaní, vezmeme do týmu člověka, který vyváží naše genderové zastoupení. Lepší ekonomické výsledky se poté dostaví záhy.
Profil
Petra Janíčková vystudovala ekonomii a management na VŠP a Fakultu multimédií a komunikací na Baťově univerzitě ve Zlíně. Manažerské zkušenosti získala jako ředitelka největší mezinárodní jazykové školy Berlitz. Pracovními zkušenostmi ze zahraničí se obohatila v Turecku, kde pracovala pro společnost Fischer jako překladatelka a průvodce. V Britské obchodní komoře pracuje pátým rokem, v současné době na pozici výkonné ředitelky. Je členkou Board of Trusties Fóra 50%. Hovoří anglicky, německy a španělsky. Miluje tajemství, spiritualitu, lidi a cestování.
Autor: Soňa Matochová